21 Mayıs 2013 Salı

Gurur Hırs'ı Yenmeli

Onlar gibi olmak ya da olmamak..

Nedir onlar gibi olmak?

Hırsına yenilip, farklı bir kimliğe bürünmek. O hırs uğruna mutsuz olmak. Birtakım kaygılar ile bugünü unutmak, kendini unutmak, çevreni unutmak.. Yalancı bir dünyaya uyum sağlamak, en azından sırıtmamak. Çok gülmek. Pozitif olmak önemli. Aklına, kalbine aykırı bir şekilde bazen, sadece gülmek, katılmak.. Kullanmak kimilerini kendi çıkarların uğruna, pragmatist olmak değer yargılarını hiçe sayıp..

Peki olmamak?

Hangi kavramlara, değerlere sahip olmak gerekir bunun için: Gurur? İyi niyet? Dürüstlük? Samimiyet? Gurur? Sevgi-Saygı? Olduğu gibi davranmak? Sadakat? Gurur? Şeffaflık? Gurur?

Hepimizde var olan ama kimilerinin cebinde sakladığı bu erdemler ortaya tamamen çıktığı zaman huzurlu bir hayat bekliyor belki herkesi. Denemeden bilinmez. Bunun için de o cebin fermuarı olan hırsı bir kenara bırakmak lazım. Hırs, sadece yarışmalarda olsun, kısa süreli, rekabete dayalı veya değil. Ancak hayatı bir yarışma haline getirmek derseniz, bu kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden biri maalesef..Hiç yorum yok:

Yorum Gönder